Zmaganie się z zanieczyszczeniem powietrza

Dzień Czystego Powietrza obchodzony był zaledwie kilka dni temu.Z tego względu powinno się nabrać kilka refleksji nawiązujących do dość sporego problemu, który pojawia się na terenie całej Polski. Mowa tu naturalnie o smogu, który może być dla wielu ludzi naprawdę niezwykle niszczycielski. Organiczne trucizny, którymi oddychamy w sumie w każdy dzień, bez żadnych wątpliwości mają do czynienia z rozpowszechnianiem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już bez mała rok. Z pewnością warto cyklicznie uświadamiać czym jest zatrucie środowiska a także jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.

Z okazji Dnia Czystego Powietrza w kilku programach telewizyjnych został poruszony właśnie ten temat. Należy w głównej mierze orientować się, że aktualnie w naszym kraju zaczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił także problem ze smogiem. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na przeciwdziałanie zatruciu środowiska. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego powiadomił nas również, że większość smogu w Polsce wyrabiamy my sami w domach. Uznał, że jeżeli nie wyeliminujemy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.

Zespołów Elektrociepłowni PAK również przyłączył się do walki z z zanieczyszczonym środowiskiem. Wyrabiana przez tę spółkę energia, za ok. 10 lat będzie zeroemisyjna, jak rozgłosił Piotr Woźny, prezes spółki. Miejmy na uwadzę także to, że kłopot ze smogiem oraz z koronawirusem można ze sobą wyraźnie połączyć. Plaga SARS-CoV-2 pojawiła się w miejscach o niezwykle wysokiej degradacji powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.

Jeżeli chodzi o smog bez żadnych wątpliwości trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, co w zasadzie jest najistotniejszą tego przyczyną. Otóż jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu co niemiara niekorzystnych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wymienionych właściwości jest niezmiernie ważna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie i otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Zostaw komentarz